Na praznik Vozdviženje Časnog krsta, bratstvo Vatopeda sa svetim relikvijama predvodili su ltiju za smirenje zemlje koja podrhtava već mesecima.
Svetogorski monasi, predani čuvari vekovnih pravoslavnih predanja, u trenucima prirodnih katastrofa pribegavaju onome što je u njihovom duhovnom nasleđu najjače oružje – molitvi i bogosluženju. Kada zemlja podrhtava i preti opasnost razaranja, monaška zajednica se sabira u jednom srcu i jednoj duši, uznoseći molitve za izbavljenje od prirodnih nepogoda.
Tako je na praznik Vozdviženje Časnog krsta u Velikoj Lavri Vatopedu, održana svečana litija i molitva za smirenje učestalih zemljotresa koji pogađaju Svetu goru i okolne oblasti.
Printscreen/vatopedi.gr
Litija u Vatopedu
Nakon završetka evharistijskog sabranja, povodom ovog velikog praznika, iguman Vatopeda, starac Efraim, zajedno sa ocima manastira i brojnim hodočasnicima, učestvovao je u litiji. Sa svetim moštima i Pojasom Presvete Bogorodice, najvećom relikvijom ovog manastira, ophoslili su oko manastirskog hrama, uznoseći molitvu Gospodu i Presvetoj Bogorodici za smirenje zemlje i odbranu od daljih katastrofa.
Sveti oci veruju da molitva ima neizmernu snagu, naročito kada se vrši sa istinskom verom i predanjem volji Božijoj. Praznik Vozdviženja Časnog krsta nije bio slučajan dan za ovaj molitveni hod, jer Časni krst, simbol Gospodove žrtve i pobede nad smrću, predstavlja najmoćnije oružje hrišćanina protiv svih vidljivih i nevidljivih neprijatelja, uključujući i prirodne sile.
Printscreen/vatopedi.gr
Iguman Vatopeda Efraim
Monasi svetogorskih lavri, među kojima Vatoped ima posebno mesto, znaju da je njihova uloga duhovna zaštita ne samo Svete gore, već i čitavog sveta. Oni se uzdaju u milost i zaštitu Presvete Bogorodice, čiji pojas čuvaju kao dragocenu relikviju, verujući da upravo ona, kao Majka Božija i naša zastupnica, može zaustaviti sve nepogode koje prete njenom svetom vrhu.
U trenucima kada zemlja podrhtava, vera ostaje nepokolebljiva. Sveti oci i dalje uzdižu svoje molitve za mir i blagostanje, verujući da će Gospod, po molitvama Presvete Bogorodice i svetih, zaštititi Svetu goru od strašnih pretnji prirodnih katastrofa.
U teškim trenucima bolesti, po rečima monaha sa Svete gore, ovaj duhovni čin može doneti mir i isceljenje, a roditelji i bake mogu pružiti duhovnu snagu i utehu svojoj porodici, podsećajući na snagu Božje milosti.
Korak po korak, uz monahinju manastira Tumane, naučite postupak izrade i ukrašavanja sveća ružama od prirodnog voska, koje ne samo da osvajaju srca vernika već i donose blagoslov u domove širom planete.
U srcu Atosa, u administrativnom centru Kareja, nalazi se posebna posnica koja u tišini čuva nasleđe Svetog Save, mesto neprekidne molitve i stroge posvećenosti, koje ima duboku duhovnu tradiciju i istorijski značaj.
Nastojateljica manastira Ćelije deli dirljivu priču o veri koja je pobedila smrtnu prognozu. Njena majka, kojoj su lekari zbog opake bolesti predvideli kratak vek, došla je u manastir, gde je poživela još mnogo godina, a kasnije se i zamonašila.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Priča o monahu koji je svojim životom posvedočio da vera i molitva mogu da prevaziđu i najopasnije prepreke, pružajući nadu onima koji se suočavaju s nevoljama.
U srcu svetogorske zajednice, monasi se povlače u duboku tišinu kako bi očistili svoju dušu i osnažili veru pred najveći hrišćanski praznik – Vaskrsenje Hristovo.
Molitva, smirenje i neizmerna vera obeležili su život oca Meletija, jednog od najvoljenijih asketa Svete gore, čiji osmeh, nalik anđeoskom, ostaje večno svedočanstvo svetlosti njegove duše.
Pravoslavna svetinja koja već petnaest vekova čuva mošti Svete Katarine suočava se s ozbiljnom pravnom nepravdom u Egiptu, dok glasovi iz pravoslavnog sveta, UNESCO i Ujedinjenih nacija pozivaju na hitnu međunarodnu zaštitu ovog duhovnog svetionika.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
U svojoj besedi za 4. nedelju po Duhovima, Sveti Nikolaj Velimirović nas uči da zavist zamenimo sažaljenjem i ljubavlju, jer prava pravednost dolazi iz čiste duše oslobođene ogorčenosti.