Hiljade vernika sabralo se u manastiru Tumane, moleći se za isceljenje i blagoslov, dok su snažne reči arhimandrita Dimitrija odjeknule među okupljenima.
U svetinji manastira Tumane, 16. februara, na dan upokojenja Svetog Jakova, održano je svečano bogosluženje i molitvena litija. Ni hladno i snežno vreme nije predstavljalo prepreku kolonama vernog naroda, koji su, vođeni verom i ljubavlju, došli da se poklone čudotvorcu i iscelitelju, Prepodobnom Jakovu Tumanskom. Ovaj svetitelj, koji se upokojio 1946. godine, od 2017. godine proslavlja se u Srpskoj pravoslavnoj crkvi kao Prepodobni Jakov Novi Tumanski.
printscreen/instagram/manastir.tumane
Mošti Svetog Jakova su litisjki su pronete manastirskom portom
Uz miris tamjana i svetlost sveća, okupljeni narod sabrao se oko svetih moštiju Svetog Jakova, u molitvenom vapaju za blagoslov i utehu u ovim izazovnim vremenima. Iguman manastira Tumane, arhimandrit Dimitrije, u svojoj nadahnutoj besedi uputio je snažne reči vere i nade:
- Sveti Jakove, čudotvorče Tumanski, evo sabrali smo se ovde oko tvojih svetih moštiju da te molimo – da čuješ glas naših molitava, da nas ne odbaciš, da nas sve blagosloviš, da nas ukrepiš u veri, da nas isceliš od bolesti i stradanja - rekao je iguman na početku emotivne besede i dodao:
- Budi nam prijatelj u ime Hristovo, nama – narodu Tvome i narodu Svetoga Save, koji se samo na vas, ugodnike Božije, oslanja. Da nas štitite i vodite putem pravoživlja, kako u vreme zemaljskog života, tako i sve do večnosti...
Njegove reči, pune molitvene snage i ljubavi prema svetitelju, odjeknule su u srcima sabranih, dok su molitve uzdizane nebu u nadi za duhovnu utehu i isceljenje. Govorio je o snazi vere, o moći svetitelja koji ne ostavlja svoj narod i o svetinji Tumana, koja kroz vekove ostaje svetionik pravoslavlja i duhovne obnove.
Poseban akcenat stavljen je na one koji osporavaju čudotvornu moć svetitelja i snagu molitve:
- Zatvorite usta bogohulnicima, koji skaču na vas i na ovu svetinju, govoreći da u Tumanu nema ničega osim reklame i marketinga. U Tumanu imate vi – divni čudotvorci – i narod to vidi, narod to poznaje. Ako im smeta, neka idu što dalje od ove Božije kuće. Ma bili i u kom činu, ma bili i u kom zvanju. Neprijatelji su i spoljašnji i unutrašnji – i Crkve, i društva, i svakog od nas. Borimo se da se mi ne pokažemo neprijateljima drugima, da mi ne budemo sudije drugima.
printscreen/instagram/manastir.tumane
Litija u manastiru Tumane
Ove reči osnažile su okupljene vernike, podsećajući ih da je vera temelj njihovog postojanja i da svetitelji neprestano bdiju nad narodom. Litija, koja je nakon bogosluženja prošla manastirskim imanjem, bila je znak neprekinute duhovne veze sa Svetim Jakovom i Svetim Zosimom Tumanskim.
U vremenu punom izazova, kada mnogi traže put istine i utehe, Tumane ostaje mesto sabranja, duhovnog preobražaja i molitvenog isceljenja. Sveti Jakov, čudotvorac Tumanski, nastavlja da svojim molitvama i čudesima svedoči prisustvo Božje ljubavi, okupljajući narod pod okriljem vere i blagoslova.
Sedam godina lekari su pratili rupicu na srcu male Natalije, upozoravajući na moguće posledice. Međutim, posle treće posete manastiru Tumane, dogodilo se nešto što su svi smatrali nemogućim, a Mirjana Krstić iz Kačareva svedoči o snazi veri koja je promenila sudbinu njene ćerke.
Priča o Nemici, preobraćenoj vernici, i njenoj povezanosti sa svetiteljem ponovo osvetljava čudotvornu moć Svetog Nektarija, podsećajući na snagu molitve i nesebične vere.
Sedamdesetosmogodišnja žena iz Crvenke govori o čudesnim iscelenjima koja su joj donela olakšanje od nesnosnih bolova, problema sa vidom i respiratornim smetnjama – sve zahvaljujući Manastiru Tumane, koji je posetila više puta.
U razgovoru sa Skotom Hortonom, poznati voditelj izneo je tezu da su Sjedinjene Američke Države, od bombardovanja Nagasakija do sukoba u Siriji i na Balkanu, uvek bile na strani onih koji ubijaju hrišćane, naglašavajući da takvi izbori nisu slučajni, već strateški.
Na praznik Prepodobnog Davida Solunskog, mitropolit šumadijski Jovan služio je Liturgiju i poručio da ljubav prema bližnjima ne postoji bez ljubavi prema Bogu, a tokom bogosluženja uručio je i visoka crkvena odlikovanja.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Manastir Tumane postao je duhovno središte koje svake godine, u nedelju nakon Spasovdana, okuplja narod iz Srbije i rasejanja. Uoči presvlačenja moštiju čudotvorca i osvećenja novog konaka, ovo sveto mesto pretvorilo se u svetionik nade, utehe i vere.
Ovaj duhovni običaj ustanovili su ruski monasi u manastiru Tumane još pre Drugog svetskog rata, a obnovljen je 2017. godine dolaskom novog bratstva. Od tada, nedelja po Spasovdanu tradicionalno okuplja mnoštvo vernika.
U prvu nedelji posle Spasovdana, manastir Tumane domaćin je jedinstvenog sabranja – liturgije, litije i osvećenja novog konaka, događaja koji je spojio predanje, veru i živu potrebu savremenog čoveka za mirom i isceljenjem.
Na praznik Prepodobnog Davida Solunskog, mitropolit šumadijski Jovan služio je Liturgiju i poručio da ljubav prema bližnjima ne postoji bez ljubavi prema Bogu, a tokom bogosluženja uručio je i visoka crkvena odlikovanja.
Na Ivanjdan, u Starom hramu u Zvorniku, mitropolit zvorničko-tuzlanski služio je liturgiju, osveštao slavski kolač, a vernima poručio da samo milosrđe, pokajanje i dela ljubavi vode ka Carstvu Božjem.
Slavsku trpezu ljubavi su pripremili domaćini slave, protojerej-stavrofor Rade Radan i protinica Milica Radan zajedno sa svojom blagočestivom porodicom.
Jedan od prvih koji su uočili požar bio je Miloš Popović iz povratničkog sela Koš. Sa svojim prijateljem bio je na putu ka Osojanu kada je primetio vatru koja je već gutala kuću Baneta Đurića.
Za razliku od većine fruškogorskih svetinja, koje već vekovima postoje i žive u skladu sa prirodom i u neodvojivom spoju sa njom, manastir Vavedenja Presvete Bogorodice nalazi se u centru grada! Ipak, ova neobična okolnost nikako nije umanjila njegovu vrednost. Naprotiv!
Autentični recept objavljen u kuvaru 1855. godine za drevno jelo koje jača telo i um, a u sebi nosi više od obične hrane – deo neugasivog svetogorskog blagoslova.