Kroz diplomaciju i duhovnost, protođakon dr Petar Dabić postavlja temelje za jaču ulogu Crkve u društvenom životu Srbije, noseći nasleđe Svetog Save u savremenom svetu.
U godini kada svet ponovno traži balans i stabilnost, a diplomatija postaje ključna karika za budućnost svakog naroda, jedan od predstavnika Srpske pravoslavne crkve, protođakon Petar Dabić, uspešno je završio Diplomatsku akademiju Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije. Ovaj značajan uspeh nije samo lični, već i simbolički trenutak za Crkvu, koja kroz svoje predstavnike nastavlja da se bavi kako duhovnim, tako i društvenim pitanjima.
Foto: SPC
Ministar Marko Đurić i protođakon dr Petar Dabić
Uz blagoslov patrijarha srpskog, Porfirija, protođakon Petar Dabić, kardiolog Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje i član Odbora za bioetiku Svetog arhijerejskog sinoda, postao je deo generacije diplomaca koja se suočava sa izazovima savremenog sveta. Na svečanosti koja je održana povodom završetka obuke, ministar spoljnih poslova Marko Đurić uručio je diplome polaznicima, naglašavajući da je ovo trenutak koji simbolizuje razgovor sa budućnošću srpske diplomatije.
U svom obraćanju, ministar Đurić istakao je da je diplomacija u današnjem vremenu, kako na regionalnom, tako i na globalnom nivou, suočena sa izazovima koji zahtevaju izuzetne pojedince, sposobne da zastupaju interese Srbije u svim segmentima. On je pohvalio izvanredne rezultate diplomaca i njihov doprinos, među kojima je i protođakon Dabić, dodajući da je upravo saradnja različitih institucija ključ za stvaranje efikasnijih i kompetentnijih struktura.
Foto: SPC
Protođakon dr Petar Dabi
„Posebno mi je drago što među diplomcima Diplomatske akademije ove godine imamo veliki broj ljudi koji dolaze iz različitih ministarstava i drugih ustanova, a koji su pokazali izvanredne rezultate. Samo zajedno možemo da stvorimo efikasnije, sposobnije i kvalitetnije institucije“, zaključio je šef srpske diplomatije.
Za protođakona Dabića, završetak Diplomatske akademije predstavlja još jedan korak na njegovom putu koji povezuje duhovnost i društveni angažman. U ranijem intervjuu, on je istakao važnost uloge Crkve u očuvanju identiteta srpskog naroda, a citirao je i patrijarha Porfirija, podsećajući na reči o tome da je Crkva, kao i u srednjem veku, ključna institucija koja čuva kontinuitet srpskog identiteta.
- Patrijarh u propovedima uvek ističe da smo mi svetosavski narod i svetosavska Crkva, a znamo da je Sveti Sava bio svetitelj, prosvetitelj, državnik i diplomata koji se starao o izgrađivanju pravoslavnog hrišćanskog narodnog bića. Crkva se trudi da ide tim tragom i putem. Iako je naša država sekularna, SPC predstavlja potku stabilnosti društva.
Naša Crkva je narodna i daje nam srpsko-pravoslavni identitet. Ona je jedina institucija koja je ostala na teritoriji KiM i kada se država nakon okupacije morala privremeno povući sa te teritorije - rekao je ranije protođakon Dabić, naglašavajući da Crkva ostaje stub stabilnosti.
Foto: SPC
Ministar Marko Đurić i protođakon dr Petar Dabić
Ovaj uspeh protođakona Dabića nije prvi put da se u javnosti pominje njegova sposobnost i posvećenost obrazovanju i društvenom angažmanu. Prošle godine, vest da je prvi klirik Srpske pravoslavne crkve završio Visoke studije bezbednosti i nacionalne odbrane na Univerzitetu odbrane izazvala je veliku pažnju. Tada je, na ceremoniji uručenja diplome, tadašnji ministar odbrane Miloš Vučević, simbolički, protođakonu poklonio repliku srpskog srednjovekovnog mača.
Kroz ove uspehe, otac Petar ne samo da potvrđuje svoju posvećenost službi Crkvi, već i snagu uloge Crkve u društvenom životu Srbije. On, kao i mnogi drugi sveštenici i crkveni predstavnici, pokazuje da je moguće uskladiti duhovni poziv sa angažmanom na polju diplomatije, prosvete i socijalne odgovornosti, te da Crkva ostaje ključni oslonac srpskog naroda, čak i u trenucima globalnih izazova.
Na portalu crkve i danas stoji tabla: "U slavu srećnog spasenja vrhovnog komandanta Kraljevske srpske vojske Njegovog veličanstva kralja Aleksandara i ovaj hram iz temelja obnavljaju zahvaljujući Svemogućem što je sačuvao dragoceni život Uzvišenog Gospodara Srbije, a u znak toplih osećanja koji su prema njegovoj uzvišenoj ličnosti prožeti. Oficiri i vojnici inženjerijskih trupa.”
Pozivajući se na Simvol vere i reči svetih otaca, blaženopočivši episkop Srpske pravoslavne crkve objasnio je zašto je Crkva neodvojivi deo pravoslavne vere.
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".
U vremenima krize i straha reči svetih otaca bude nadu i hrabrost – otkrivamo šta su vekovima unapred govorili o ratu, gladi, obmanama i danima kada će vera biti jedino utočište.
Poglavar Bugarske pravoslavne crkve otkriva zašto ne priznaje raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine i zašto veruje da podela unosi duhovnu konfuziju među pravoslavne vernike širom sveta
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Na panelu u Parohijskom domu hrama Svetog Aleksandra Nevskog otvorena su pitanja o tome zašto savremeni čovek traži spas u brzoj terapiji, a zaboravlja put ka sebi, tišini, Bogu i istinskom zdravlju.
Patrijarh je u prvom zvaničnom susretu, Ani Lugon-Mulen poželeo srdačnu dobrodošlicu i uspešan mandat u Beogradu, izrazivši uverenje da će njeno diplomatsko službovanje doprineti daljem unapređenju odnosa dveju bliskih zemalja.
Razgovor u Patrijaršijskom dvoru otkrio ključnu ulogu Srpske pravoslavne crkve u očuvanju identiteta i unapređenju međunarodnih odnosa kroz dijalog, sinergiju sa državom i negovanje duhovnih vrednosti među Srbima u dijaspori.
: Na sastancima u Partijaršijskom dvoru, poglavar Srpske pravoslavne crkve istakao značaj očuvanja verskih prava i uloge Crkve u regionu, govoreći o situaciji na Kosovu i Metohiji.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.